Hétfőn este tartotta Gyömrő Város Önkormányzatának képviselő-testülete az idei évi közmeghallgatását a Művészeti Központban. Mintegy 40 lakosunk vett részt az eseményen, melyet teljes egészében rögzített a SIGNAL televízió. A felvétel vágatlanul elérhető lesz több felületen is.


Addig is közreadunk egy írásos összefoglalót az estéről a feltett kérdésekről, és az arra adott polgármesteri válaszokból.


Palotai Ilona:
Hol és milyen ipari parkokat, területeket kíván létrehozni az önkormányzat?


Tóth János polgármester válaszában elmondta, elsősorban az Üllői út menti autómosó mögötti terület a cél, amely jelenleg is ipari terület. Ennek a fejlesztése, bővítése, benépesítése a fő cél további beruházókkal. Szintén ilyen terület van a szennyvíztelep mellett is, mely szintén alkalmas erre a célra. A város belső részein, lakóházakhoz közel nem enged ilyen fejlesztést az önkormányzat, mint ahogy a Kóczánnal szembeni területen sem.  Polgármester úr kiemelte: ahhoz, hogy a tervezett fejlesztések meg tudjanak valósulni, jelentősen növelni kell a város saját bevételeit. Ennek kézenfekvő, és a lakosságot is kímélő módja az iparterületek fejlesztése, onnan adóbevételek realizálása.

Mezei Attila
:
A korábbi polgármester a 31-es elkerülő úttal kapcsolatban fogalmazta meg kérdéseit, észrevételeit. Érdeklődött egy helyi gyermekorvosi ügyelet esetleges elindításáról, valamint a Döbön patak melletti terület sorsáról.

Az elkerülő út kapcsán polgármester úr arról beszélt, hogy mivel kiemelt állami beruházás, az érintett önkormányzatoknak nincs jogi lehetősége annak megakadályozására. Ennek ellenére jelenleg is tárgyalnak Maglód és Ecser vezetésével a közös fellépésről, hiszen kifejezetten negatívan érinti a településeket a tervezett nyomvonal. A képviselő-testület már 2020-ban határozatot hozott arról, hogy nem támogatja a kormányzati terveket, valamint garanciákat is kért a lakosság védelmében, ám az illetékes Építési és Közlekedési Minisztérium jelezte, ha nem vonja vissza a testület a határozatot, akkor akár a Helyi Építési Szabályzat elvonására is számíthat, ami sok területen beláthatatlan károkat okoz a városban. Tóth János kiemelte: továbbra sem értenek egyet a Gyömrő kettévágó nyomvonallal, minden fórumon fel is lépnek ellene. Jelenleg a tervezőkkel kezdeményez egyeztetéseket, alternatív megoldási lehetőségekről tárgyal. A városvezető hozzátette: nem zárkózik el egy későbbi lakossági fórumtól vagy közös fellépéstől sem, amint minden információ a birtokában lesz.

A gyermekorvosi ügyelet kapcsán adott válaszában polgármester úr emlékeztetett rá, hogy az OMSZ vette át az ügyeleti rendszer működtetését, jelenleg nincs jogszabályi lehetőség arra, hogy az önkormányzatok ügyeletet tartsanak fent. Vannak bizonyos megoldási lehetőségek, melyek más néven, más tartalommal egyes helyeken működnek, erről Gyömrő is folytatott tárgyalásokat a korábbi szolgáltatóval. Amennyiben változik a jogszabályi környezet, úgy nincs akadálya helyi ügyeleti pont kialakításának – zárta válaszát Tóth János.
A Döbön-patak melletti terület kapcsán elmondta, az egyik tulajdonos visszalépett a területcserétől, így jelenleg nincs önkormányzati tulajdonban. Tóth szerint azonban a terület adottságai és elhelyezkedése miatt sem lenne alkalmas parknak, vagy játszótérnek, erre a célra más helyszínt kellene keresni.


Veres Gábor:
A Maglódra (31-es út mentén) tervezett beruházás kapcsán tett fel kérdéseket, érdeklődött a kormány által tervezett iparűzési adó-elvonásról, valamint a régi focipálya sorsáról, és a helyi buszközlekedésről is.


Tóth János válaszában elmondta, hogy szeretné elkerülni, hogy Gyömrőn a maglódihoz hasonló helyzet alakuljon ki, de egyensúlyt kell tartani a saját bevételek növelése és város élhetőségének fenntartása között.
A régi focipálya kérdésben kifejtette, azt jelenleg is használják sportolók, és terveben van a fejlesztése: felnőtt kondipark és röplabdapálya is kerül a területre. Ezen felül a futópálya kivilágítása is napirenden van.


A helyi buszközlekedés körüli helyzetre reagálva polgármester úr elmondta, elkötelezettek amellett, hogy a továbbra is működjön a szolgáltatás a városban, a megszokott rend szerint. Jelenleg az képezi vita tárgyát, hogy képviselő lett a szolgáltató vezetője, de a közbeszerzési szakértő írásos állásfoglalása szerint nem áll fent összeférhetetlenség.
Láttunk terveket, hallotunk számokat, de írásban, konkrétan semmilyen információt nem kaptunk – mondta a polgármester az iparűzési adó elvonásának tervével kapcsolatban. Az utolsó információk szerint az elvont pénzeket egy polgármesterekből és vármegyei közgyűlési elnökből álló járási bizottság osztaná szét a járáshoz tartozó települések között. Azonban ennek módja, mértéke sem ismert. Az biztos, hogy minden elvonás csak nehezebb helyzetet teremt, értékelte Tóth János.


Tóth Mátyás és Várnai Zsuzsanna is a Kisfaludy utca romló állapotáról, valamint a nemrég lezajlott ároképítési munkák kapcsán mondta el problémáit.


Polgármester úr ennek kapcsán kijelentette, ismerik a beruházást követő problémákat, a napokban bejárást is tartanak a kivitelezővel és a műszaki ellenőrrel, hogy minél előbb megoldódjanak a gondok.  


Patai Dávid
arról érdeklődött, hogy tervezi-e a városvezetés a Táncsics és Mendei úti kereszteződés átépítését?


Polgármester úr ennek kapcsán azt mondta, ott vagy lámpás kereszteződés, vagy körforgalom jöhet szóba. Utóbbi egészen biztosan nem fér el. Ezzel együtt nincs tervben semmilyen átalakítás. A Táncsics úton tapasztalható gyorshajtások kapcsán rendőrségi fellépésre lenne szükség – tette hozzá.


Kovács Béla szintén a tervezett elkerülő út kapcsán mondta el véleményét és aggályait.


Tóth János polgármester megerősítette: nem támogatják a nyomvonalat, és mindent megtesznek annak érdekében, hogy ne a jelenleg - részben - ismert tervek valósuljanak majd meg.
Szepsi Szűcs Angéla kérdéseivel több témát is érintett. A zöldhulladék szállítással kapcsolatos gondok mellett az illegális szemétlerakást és a Tóth József utcában tapasztalt sitt elterítést is szóba hozta.
Polgármester úr válaszában elmondta, jó esély van rá, hogy a MOHU felismerve a problémát változtatni fog a zöldhulladékok szállításának rendszerén, és a jövőben decemberben is lesz szállítási nap. Jelenleg is zajlanak egyeztetések arról, hogy az idei évben még történjen szállítás. Az önkormányzat segítene ebben, de azt jogszabály tiltja, ha mi elvisszük vagy vitetjük valakivel a zsákokat, milliós bírságot kapunk – mondta a városvezető.
Tudjuk ki a notórius szemétlerakó, jelenleg több hatóság is „zaklatja”, reagálta a polgármester az illegális szemétlerakásra vonatkozó kérdésre. Mint mondta, a társhatóságokkal együtt talán végre eredményt is el lehet majd érni.


Lengyel Ferenc arról beszélt, hogy szemléletformálásra lenne szükség, hogy a lakosok minél kevesebb szemetet termeljenek, és amit lehet azt komposztáljanak.


Tóth János polgármester szerint az irány jó, támogatja is, de erővel senkit nem lehet rávenni a komposztlásra, főleg, ha amúgy fizet egy elszállítási szolgáltatásért. Ezzel együtt lehetséges a jövőben ilyen irányú önkormányzati kezdeményezés.

A fórum során többször kerültek szóba egyes fejlesztések, útjavítások és útépítések. Polgármester úr ezekkel kapcsolatban elmondta, minden tervezett fejlesztés akkor lehet reálisan megvalósítható, ha a város saját bevételei növekedni tudnak. Jelenleg a két csoportszobás bölcsőde építése indult el az Annahegyi úton, valamint a felnőttorvosi központ megvalósítása lesz napirenden 2025-ben. Emellett viszont elmaradt rezsiszámlákat görgetünk magunk előtt, százmilliós fejlesztési vállalásokat kellene teljesíteni a konténeriskola kapcsán is, miközben a bevételek jó esetben is csak stagnálnak.  Elsődleges és legfontosabb cél ezek növelése – zárta az estét a polgármester.